slider

 

 

Triková práce s lasem

O trikové práci s lasem :

    Trikové lasování je sport. umění i zábava. Těžko říct, kde přesně vzniklo ale mnohé nasvědčuje tomu, že to bylo právě v Americe. Představme si člověka pečujícího o stádo koní či krav, který často používá jako pracovního nástroje provaz, který je stejně důležitý jako například sekyra nebo pila. Právě má volnou chvíli, jen tak ledabyle pozoruje pasoucí se stádo, v ruce drží kus provazu a mimoděk si s ním pohrává ........

Neví se, kdo byl první, kdo přišel na to, že se dá smyčka na konci provazu roztočit do pravidelného kroužku. Jednim z nich byl mexičan Vincenti Crespo, kterého Buffalo Bill angažoval do své "Wild West Show" , se kterou cestoval po Americe a Evropě.

Legendou trikového lasování se později stal Will Rogers , člověk, který se málem stal presidentem Spojených Států Amerických. Američané mu postavili sochy, památníky a v Oklahomě v Claremore je i jeho museum. V Claremore se každý rok setkávají westernoví umělci a fandové westernového umění z celého světa . Ti zvlášť dobří bývají oceněni prestižní cenou Willa Rogerse.

Ale pozor, mnozí jedinci tohle setkání vydávají za mistrovství světa a sebe sama označují za mistry světa. Jsou to lháři a podvodníci. Žádná mistrovstvi světa v těchto sportech se ve světě doposud nekonala !

Laso je provaz, který se obvykle používá při práci se zvířaty.
Dříve se lasa vyráběla z různých materiálů. Z kůže, sisálu a různých přírodních vláken, z koňských žíní. Mnohé materiály na lasa se již nepoužívají a nahradily je nové. Na výrobu pracovních las se nyní používají vlákna z plastů. Těmto se říká "polyrope" (... odvozeno od technického názvu "polyester", "polyamid"). Mají různé vlastnosti, podle toho, na co se používají. Provazy určené na "Calf Roping" - chytání hlavy telete, jsou vhodné i na trikovou práci. "Polyrope" na trikovou práci je opatřen na konci speciální hondou, ve které je upevněna kůže, často z jeleního krku. Honda musí být dostatečně volná, aby bylo možné podle potřeby smyčku zvětšovat nebo zmenšovat. Čím je honda volnější (větší), tím rychleji a snadněji jde smyčka zvětšit. Je však potřeba více citu při točení. Délka tohoto provazu bývá většinou asi 8,5 metru. Při točení se v jedné ruce drží větší zásoba stočených závitů provazu, ze které lasař podle potřeby vzhledem k velikosti roztáčené smyčky druhou rukou uvolňuje nebo naopak dobírá závity provazu.

Trikové laso je na rozdíl od pracovního "polyrope" většinou krátký provaz, který se obvykle drží v jedné ruce na jeho konci. Je-li potřeba upravit velikost smyčky, neboť některé z triků vyžadují kratší provaz, použije se obou rukou, přičemž v jedné může být i malá zásoba. Zpravidla se malé smyčky používá při motýlkových tricích. Někteří lasaři si usnadňují práci tím, že mají triková lasa několika velikostí, která střídají. Mnozí opatřují trikové laso pevnou hondou nebo zarážkami, čímž je znemožněna možnost zvětšování a zmenšování smyčky při točení.
Ti zručnější a šikovnější umí vše vytočit s jedním provazem.
Na trikové laso lze použít téměř každý provaz. V našich podmínkách je optimálním řešením statické, horolezecké lano o průměru asi 10mm.
Lze použít i sisál, který je ale příliš lehký. Sisálové provazy bývají kroucené. Ne všechny triky se se sisálovým provazem dělají dobře.
Profesionálové v celém světě používají na triková lasa celopletené, bavlněné provazy, které mají pletené i jádro, zpravidla z několika (ze čtyř) copánků.

Jestliže bychom měli srovnat náročnost zacházení, pak nejjednodušší a nejlehčí je práce s trikovým lasem s pevnou hondou.
Laso se zarážkami má tu výhodu, že má volnou hondu a provaz se v celé své délce může kroutit. Nevýhodou je, že s krátkým provazem se obtížněji dělají ploché kruhy, mezi něž patří krinolína, lifty, a také skip. S delším provazem je zase obtížné točení většiny triků vycházejících z motýlka.
Samozřejmě lze najít délku, se kterou jde s trochou většího úsilí zvládnout vše.
Trikové laso s volnou hondou je výrazně těžší na ovládání, neboť se musí udržovat potřebná velikost smyčky pro různé triky a také velikost smyčky podle potřeby triků měnit. Triky se musí dělat s mnohem větším citem, než u lasa s pevnou hondou.
Trikové laso je především pro zábavu.
Naproti tomu je pracovní laso, polyrope, provaz určený pro práci se zvířaty. Vyrábí se ve více tvrdostech, podle toho, jestli se s ním bude chytat hlava nebo nohy zvířete. Materiály, jako je nylon, jsou k trikování nevhodné, opak je polyester.

Pokud bychom brali zacházení s trikovým lasem jako základní školu, pak práce s polyrope a zvlášť na koni, je školou vysokou.




Triková práce s pracovním lasem ( polyrope) vychází z triků   cik-cak  a motýlek  Poznámky k technikám s polyrope ( popis triků )



       
   

       

 
       

obrázek jako link na video
 
       




 

 

Westernovasedla.cz

Miloš Chmel

E-mail: chme@post.cz

       
   

.

.

Ulož.to - sdílej snadno data